Bankas zaudē patēriņa kredītu tirgu
Strauji krītas banku tirgus daļa patēriņa kredītu segmentā (kredītlīnijas, kredītkartes, u.c), salīdzinot ar alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēju privātpersonām izsniegtajiem patēriņa aizdevumiem, liecina “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) apkopotie dati par pēdējiem trīs gadiem.
Šī gada aprīlī bankas izsniegušas iedzīvotājiem patēriņa aizdevumus par kopējo summu 17 026 625 eiro, bet alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji – par kopsummu 16 670 348 eiro, liecina KIB datu arhīvs.
Pirms diviem gadiem, 2019.gada aprīlī, banku izsniegtie patēriņa aizdevumi privātpersonām sasniedza 19 750 602 eiro, bet licenzēto patērētāju kreditoru piešķirtā summa iedzīvotājiem bija 17 880 807 eiro.
“No mūsu datubāzē esošās informācijas izriet, ka šobrīd pēc jaunu izsniegto kredītu skaita bankas pārvalda aptuveni 15%, bet t.s. nebankas izsniegušas 85% no visiem patēriņa kredītiem. Kopš 2019 gada aprīļa banku izsniegtās summas regulāri ir samazinājušās, turpretī ātro izsniegto kredītu summas ar retiem izņēmumiem turpina pārsniegt banku aizdotās summas," uzsver Intars Miķelsons, KIB valdes loceklis.
KIB datu arhīvs glabā visu Latvijas komercbanku datus un 80 – 90% alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēju datus.
“Apskatot KIB kredītreitingu jeb klientu portfeļa riska profilu – bankas vs nebankas, redzam, ka 80% banku klienti atrodas A-C kategorijā, bet nebanku klientu kredītreitings lielākoties ir B-D kategorijā. Tas nozīmē, ka licencētie patērētāju kreditori, uzņemoties augstāku risku, ar vien vairāk pārņem patēriņa kreditēšanas tirgu," stāsta KIB valdes loceklis.
2020.gada griezumā redzams, ka izsniegto kredītu skaits ir kopumā sarucis, lai gan 2021.gada pavasarī gan bankas, gan alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji ir atgriezušies pirmspandēmijas pozīcijās.
Skatoties uz izsniegto patēriņa kredītu skaitu, kopš 2019.gada janvāra gandrīz uz pusi samazinājies alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēju patēriņa līgumu skaits, lai gan kopsumma nav mainījusies. Tas ir skaidrojams ar izmaiņām likumdošanā, proti, mazos aizdevumus kreditētāji vairs neizsniedz, jo ierobežoto procentu dēļ kreditētājiem nes zaudējumus. “Skaita samazinājums ir loģisks – ja iepriekš privātpersona ņēma 6 mazos aizdevumus gadā, tad pašlaik licenzētie aizdevēji praktizē kredītlīnijas principu, kad tiek izsniegts viens kredīts par lielāku summu," stāsta KIB valdes loceklis.